Kto wciska mi kit, czyli polsko-bałkańskie déjà vu. Pierwszy singiel z płyty Justyny Steczkowskiej i Bobana Markovicia

Obrazek użytkownika Piotr Bartulewicz
Justyna Steczkowska nagrywa płytę razem z serbskim muzykiem Bobanem Markoviciem. Pierwszym singlem, promującym album została cygańsko-biesiadna piosenka "Kto wciska mi kit". Kompozytorem utworu jest Boban Marković, natomiast autorem tekstu Filip Łobodziński. Czy Justyna powtórzy sukces Kayah sprzed kilkunastu lat?

Boban Marković jest najsłynniejszym romskim trębaczem i liderem najbardziej znanej na świecie orkiestry cygańskiej. W 1995 roku na festiwalu w Guczy, największej na świecie imprezie orkiestr dętych, otrzymał nagrode dla “Najlepszego trębacza”. Jest to najwyższy tytuł jaki na Bałkanach może otrzymać muzyk grający na instrumentachj dętych.   

Podczas 40. edycji festiwalu, w 2000 roku, Boban Marković Orkestar uznano za najlepszy zespół. Rok poźniej Boban Marković zdobywał po raz piąty tytuł “Złotej Trąbki”. W 2006 roku otrzymał  zaszczytny tytuł "Ambasadora Konkursu w Guczy". Imprezy o 54-letniej tradycji, na którą, co roku przyjeżdza kilkaset tysięcy wielbicieli orkiestr dętych z całego świata.

Boban Marković Orchestra wydała 15 albumów w tym 8 nakładem słynnej niemieckiej wytwórni płytowej Piranha. Boban Marković współpracował z Emirem Kusturica i Goranem Bregovićem przy realizacji filmów: "Arizona Dream" i "Underground". Od 2006 roku współliderem zespołu jest Marko Marković, 27-letni syn Bobana. Marko wystąpił w roli głównej w filmie “Gucza!” w reżyserii Duszana Milića, który był pokazywany na festiwalu w Berlinie w 2007 roku. Film był pokazywany w polskich kinach. Orkiestra Bobana & Marka Marković występowała na 4 kontynentach. Ostatnio w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Autorem tekstów na płytę jest Filip Łobodziński lider Zespołu Reprezentacyjnego. Pomysłodawcą albumu jest dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz (wcześniejsze projekty: "Kayah & Bregović", "Yugoton", "Yugopolis").

Wspólna płyta Justyny Steczkowskiej i Bobana Markovića ukaże się we wrześniu 2015 roku.

Utwór "Kto wciska mi kit" znalazł się na Liście Przebojów Radiowej Trójki. Aby oddać głos należy wejść na stronę http://lp3.polskieradio.pl/, zalogować się i wybrać: Justyna & Boban – „Kto wciska mi kit”.

Na piosenkę można głosować także w liście przebojów radia Kafana.fm.

źródło: materiały prasowe